Reklamní sdělení
Chytrý výpishttps://chytryvypis.czUrychlíme procesy ve vašem e-shopu. Ověřujte bankovní převody efektivně.
E-shop snadno & rychlehttps://www.websnadno.czSystém WebSnadno nabízí moderní e-shop s podporou on-line plateb.
Měj své vlastní webové stránky!https://www.websnadno.czMít své vlastní webové stránky nebylo nikdy jednodušší. S WebSnadno je můžete mít i Vy.

flat-construction-template_23-2147739822

Následující texty zatím vznikají a jsou postupně publikovány ještě před celkovým přepsáním a korekturami.
Jednotlivá témata jsou natolik obsáhlá rozmanitá, že přesahují možnosti těchto stránek. Jde spíše o jakýsi stručný nástin jednotlivých témat, o která se můžete podrobněji dočíst v odborných publikacích.

V péči o zvířata je jen málo faktů a pravd, na nichž se všichni shodnou. Mnohem více se setkáváme s rozmanitou škálou názorů a přístupů, protože každému se osvědčilo něco jiného. Následující text proto berte jako inspiraci na základě subjektivní zkušenosti majitelky první chovné kočky (a během života i 4 venkovních kocourů). V případě vyloženě odborných otázek nebo komplikovaných případů je na místě obrátit se na profesionála (veterinář, výživář, zkušenější chovatel s desítkami odchovaných vrhů...).

Kde hledat informace

Každý majitel kočky má jistě plno otázek týkajících se správné péče. Je několik možných zdrojů, kde lze čerpat informace:
1) chovatel: Chovatel, který Vám prodal kotě, by měl být ochoten a schopen zodpovědět jakoukoli Vaší otázku (nebo Vás alespoň vhodně nasměrovat). Takový člověk má za sebou několik let osobních zkušeností a často má zkušenost s více kočkami. Obvykle jde o nadšence, který se rád "vzdělává v oboru" a zkouší různé výrobky, krmení nebo aktivity. Pokud si neví rady, měl by to narovinu přiznat a obrátit se zase na toho svého (často ještě zkušenějšího) chovatele, má k dispozici zase svého veterináře. Solidní chovatel narozdíl od začátečníka umí obvykle odfiltrovat kvalitní informace od nesmyslů. 
2) veterinář: Jakékoli otázky ohledně zdraví by měl umět zodpovědět Váš veterinář, který má napak mnohem rozsáhlejší vědomosti a zkušenosti, než chovatelé. Samozřejmě i mezi veterináři se najdou "lepší a horší", takže je nutné dát si záležet na výběru. 
3) odborné knihy: Velmi dobrým zdrojem informací jsou odborné knižní publikace. Dobrá kniha by měla být napsaná uznávaným odborníkem ve své oblasti, zvykem je i uvádět reference od jiných známých osobností v rámci oboru. Dnes už není těžké najít na různé knihy i recenze a vybrat tak tu správnou knihu pro daný účel. Všeobecné tenké příručky plné obrázků mezi ně obvykle nepatří.
4) kamarádi a známí: Ačkoli s nimi se většina lidí radí jako první, jde většinou o dost nespolehlivý zdroj informací. Prvním důvodem je, že většinou mají omezenou zkušenost, např. s málo kočkami a výrobky. Obvykle mají také větší sklon nechat se ovládat dávno překonanými mýty, reklamami a radami z internetu. Často jsou o svém názoru hluboce přesvědčeni a nezkoušejí alternativy, ktré by se i mohly ukázat jako vhodnější. 
5) články na nternetu: Googlení na internetu může být přínosné jako zdroj inspirace, ale rozhodně není dobré se jím bezhlavě řídit. Vždy je na místě příslušnou moudrost konzultovat minimálně se svým chovatelem. Dobrým zdrojem informací mohou být např. stránky veterinářů, chovatelů, chovatelskch klubů nebo odborných serverů, kde se rovněž dají najít kvalitní a zajímavé články. Rozhodně NEDOPORUČUJI servery typu žena.cz, seznam, centrum a podobné. Tyto články jsou často na koleni sesmolené laiky (vč. nezletilých studentů) a kromě nepravd a mýtů tam bývají i závažné chyby, mnohdy i nebezpečné! Našla jsem tam nejeden takový!
6) facebook a další fóra: Sociální sítě jsou dvojsečná zbraň. Často platí, že ten, kdo má co říct, má také lepší věci na práci. Většinu facebookových skupin ovládají "brouci pytlíci", kteří sice ví "velký špatný", ale s velkou chutí a razancí své názory vnucují ostatním. Velmi nedoporučuji.

Život s kočkou

Každé domácí zvířátko má svá specifika, pojďme se tedy blíže podívat, jaké je soužití s kočkou. Co je pro kočky nejtypičtější?

1) kočku nemůžete k ničemu nutit
2) je lovec (bengálky x3)
3) je čistotná
4) není-li kastrovaná, ustále by se pářila (a partnery sháněla mňoukáním i v během noci)
5) má ráda svůj klid a prostor
6) dostane se kamkoli. Doslova. (bengálky x3)
7) žere kytky
8) shazuje věci
9) je společenská (bengálky x3)
10) můžete jí "zfetovat" šantou nebo kozlíkem
11) nepropásne příležitost ukrást vám jídlo. Nebo ho jen tak nakousat.
12) nesnáší vodu (bengálky ji naopak milují, dokonce rády plavou, to však neplatí pro snahu je vykoupat)

Tip: vřele doporučuji youtube kanál Simon's cat. Je to sice hodně přehnané a za účelem vtipnosti vyhnané do extrému ... ale i tak je v tom velký kus pravdy :)

bláznivá hodinka

komentář: Není to sice tak dramatické, ale i tak to stojí za to. Ocas jako kartáč a kočka lítá sem a tam. Pokud máte psa nebo další kočku, přijde je něžně "zfackovat" a všelijak vybízet ke hře. Pozor, na řadu může přijít i jemné hravé kousnutí takže nyní nehladit. Nechte ji vyřádit, maximálně nabídněte "hru na lov". Tahle nálada jí vydrží asi čtvrt hodiny. Kotě si ji střihne tak 4x denně, dospělá 0-2x

plachost

Kočky jsou celkem plaché a snadno vystresovatelné. Déle jim trvá, než si zvyknou v novém domově. Jsou obezřetné vůči cizím zvířatům i lidem. Velmi špatně snáší ohňostroje, střelbu, vysavač a další nepříjemné zvuky. Pokud je kočka ve stresu, připlácne se k zemi a snaží se co nejrychleji zmizet, ideálně pod pohovku nebo postel. Pokud to nastane, nesnažte se kočku dostat ven, nechte ji v klidu. Až stres pomine, zkuste ji vylákat na něco dobrého.

Deky a peřiny

Velmi oblíbená činnost Cirinky - pomáhat při stlaní a zalézat pod deky a peřiny všeho druhu. Dokonce spala i UVNITŘ psího pelechu nebo při výměně prostěradla nepozorovaně zalezla pod matrace. Dejte pozor, kam si sedáte!

Přepravka a cesta k veterináři

Podnikat toto dobrodružství s kočkou může být hotový očistec. Rozhodně doporučuji přepravku s horním otevíráním a využít kočičí touhly cpát se do krabic. Další tip je jezdit na veterinu s kšírami, ať máte kočku za co chytit, aniž byste jí ublížili. Také je dobré nacvičit si způsoby držení a fixování kočky, aby se vyšetření obešlo bez pranice. Bengálky bývají dost nespolupracující, obzvláště při nepříjemných procedurách.

Kočičí droga - šanta

Je to velmi zajímav úkaz, ale tato rostlina dostane kočku do úplné extáze. Začne se chovat velmi neobvykle a doslova jako "sjetá". Nemusíte se ale bát, rostlinka je zcela bezpečná a "zdravá". Účinek je krátký a na každou kočku působí jinak. Na některé vůbec, jiné se začnou převalovat, k šantě čichat, ochutnávat ji, mazlit se s ní, válet se v ní. Tohoto vábení a účinku můžete využít například do hraček, na sklidnění před cestou, na focení, potřít jí škrabadlo,...

Fascinace zavřenými dveřmi

Je úplně jedno, že za nimi nic není a kočka tam vlastně ani nechce... Úkolem prostě je dostat se tam za každou cenu. Pokud se někam kočka opravdu nesmí dostat, zamkněte nebo instalujte kulatou kliku. Protože otevřít si běžnou kliku, jedno jak vysoko, opravdu není problém.

Fascinace toaletním papírem, kartáčky a pití z toalety či kohoutku

Nikdy nenechávejte toaletní papír či papírové utěrky v dosahu kočky, protože násedná spoušť je neuvěřitelná. Další oblíbená činnost v koupelně, shazování všeho z poliček. Nepochopitelná je také láska k mezizubním kartáčkům, které s gustem žvýká, pokud má příležitost (je zajímavé, že těch normálních si Ciri nevšímá). A pití z toalety? Kde jinde je po ruce vždy čerstvá a studená vodička...mňam! Na toalety ale pozor, malá koťátka by do ní mohla lehce spadnout a utopit se v ní. Doporučuji buď důkladně záchod zabezpečt, vzdát se jedovaných osvěžovačů (nikdy nevíte) a při čištění opravdu hlídat. 

Lov havěti všelijaké

Pavouk, mravenec, moucha, motýl, myš,... prakticky cokoli malého, co běhá nebo lítá v dosahu je předem odsouzeno k záhubě (což fobici rozhodně ocení). Kočka je v tu chvíli schopná "jít přes mrtvoly" a nevidí nalev napravo. Kolikrát u toho vydávají zvláštní zvuky (kch-kch-kch). Kolikrát i zbytečně riskuje, spadne, praští se apod. Proto je dobré zabezpečit případné nástrahy.

Krmení dravé zvěře

Kočka čekající na krmení dokáže vyvádět hotové psí kusy a řvát, jakoby nejedla měsíc. Pozor, v tuhle chvíli bývají vytasené drápky a ve snaze vytáhnot se co nejvýš se klidně zatnou i o Vaší nohu. Rozhodně si ale kočku nenechejte skákat po hlavě a naučte si ji, že krmení dostane, až když způsobně sedí. 

Kočka Vás naučí uklízet

Naprostá klasika ve všech domácnostech. Nikdy, opravdu NIKDY nenechávejte hrnek s pitím u notebooku a dalších citlivých věcí. Věřte, že je jen otázku času, kdy se trefí. Tip: termosky jsou "must have" každého majitele kočky

Láska ke krabicím všeho druhu

Čím menší a zastrčenější, tím lepší. A stejnou oblibu mají i v koších na prádlo, kufrech apod.

Odpor ke koupání

Nikdy kočku nekoupejte, pokud to není absolutně a nezbytně nutné (vyválení se v průjmu, tělo plné parazitů, označkování samčí močí). Kočky vodu z hloubi duše nenávidí. Kromě toho, že je jim jakákoli kapka vody na kožichu bytostně odporná, může se přidat i strach z utonutí. Pokud už tedy koupat musíte, zvolne raději sprchu, než vanu plnou vody, a postupujte pomalu a opatrně. Počtejte s tím, že kočka se bude bránit (a má čím). Bengálky sice milují vodu a ráda plavou, to se však obvykle nevztahuje na sprchování a šamponování. Kočky se o svou srst starají samy a to velmi pečlivě. Časté koupání by se negativně projevilo na zdraví jejich kůže nebo srsti.

Vyhřívání

Kočky nepropásnou jedinou příležitost ke sběru solární i jiné energie :)

O PLEMENI BENGÁLSKÁ KOČKA

Když jsme si vybírali plemeno kočky, již jsme se cítili být připraveni na náročnější kočku, jimiž bengálky bezesporu jsou. Okouzlilo nás spojení divokého vzhledu, ale přítulné povahy, čímž bengálky vynikají mezi ostatními hybridními plemeny (křížení koček divokých s domácími). Dále vysoká inteligence a "psí duše", protože jsme potřebovali kočičku, která si sedne s naším pejskem. Mezi zajímavosti plemene patří např. schopnost aportovat, učit se různé povely a láska k vodě. Dále vynikají vysokou pohybovou aktivitou a mrštností, zvědavostí, hravostí a silnými loveckými pudy. Jakmile zbystří mouchu nebo pavouka, je dotyčný bez šance na přežití. Nehodí se proto do domácností s ptáky, hlodavci a králíky.

Bengálka je kočka velmi společenská. Neexistuje, že by si Vás nevšímala nebo Vás ignorovala, což je jeden z nejznámějších rysů domácích koček. Bengálka slyší na jméno, ochotně přijde na zavolání a ráda si s Vámi popovídá. Vyžaduje pozornost, hraní a více času, než běžné kočky, ale Vaší pracovní dobu bez problémů prospí. Návaže přátelství i se psem. Pokud však bude odloučení těžce snášet, je na místě přemýšlet o pořízení dalšího parťáka. Pokud chcete atraktivní zvířátko na pomezí mezi kočkou a psem, je pro Vás bengálka to pravé.

Plemeno je označování jako hypoalergenní. Jejich orientální krátká, hladká a "řidší" srst, které téměř nelíná a tím propouští mnohem méně onoho dráždivéno proteinu Fel d1. To však neznamená, že alergickou reakci nikdy nevyvolá, ale že je to mnohem méně časté a s mírnějšími projevy, než u jiných plemen.

Specifika bengálek ve zkratce: ne že by byly divočejší, ale jsou aktivnější. A to výrazně a především ve věku kotěte. Jsou mnohem pohyblivější, elegantnější, mrštnější a šikovnější. Jsou velmi obratné a enormně zvědavé. Rádi si otevírají šuplíky, skříňky, občas z nich i vytahují věci. Otevírají si dveře. Jsou hodně povídavé a když to na ně přijde, dokáží mňoukat i celkem dlouho. Jsou velmi chytré, dokáží se dokonce naučit i nějaké povely nebo aportovat. Milují vodu a nesnesou nošení v náručí. Říká se o nich, že mají psí povahu. Velmi rádi si hrají, to vydrží hodně dlouho. Lovecké pudy mají velmi výrazné, žádná myš ani moucha nemají šanci. Nejnáročnější je to samozřejmě s kotětem, ale jakmile dospějí, výrazně se uklidní a teď bych řekla, že se moc neliší od běžné kočky. Je výrazně línější a přítulnější. Z divoké kočky si odnesly jen temperament a inteligenci, povahu a přítulnost však mají jako běžné kočky domácí.

"S bengálkou už život nikdy nebude jako dřív :)"

JAK SI VYBRAT KOTĚ

Ujasněte si dobře vaše očekávání a možnosti. Většina lidí si kočku vybírá nejprve podle fotek a posuzují hlavně vzhled. Předem byste si ale měli ujasnit mnoho důležitějších otázek.

Krok 1: uvažte, zda si kočku vůbec pořídit

Ještě předtím, než se dostaneme k samotnému výběru kotěte, měli byste si ujasnit, zda si vůbec nějakou kočku pořizovat. Dokážete jí poskytnou vše, co potřebuje ke zdravému a šťastnému životu? Zodpovězte si následující otázky:

a) mám vhodné podmínky pro držení kočky?

Není důležité, zda Vy chcete kočku, ale jestli jí umíte nabídnout vhodné prostředí a péči. Každý bengálka se denně potřebuje vyřádit, být nakrmena a napojena, očkována a odčervena. Potřebuje si každý den pohrát, pomazlit, ale také uklizený byt a snahu o výchovu. Kočka potřebuje i teplé, suché a klidné místo na odpočinek, stejně jako místo ve Vašem srdci. Se bengálskou kočkou si domů pořídíte obdobu dítěte, plnohodnotného člena rodiny, který se bude často dožadovat Vaší pozornosti. Pokud chcete kočku, protože se chcete o někoho láskyplně starat, je to dobrá volba. Pokud ji chcete proto, že je to “in”, je hezká nebo vzácná, či jako hračku pro dítě…moc prosím, nekupujte si jí.

b) máte na kočku dostatek času?

Máte na bengálku dostatek času? Pokud rodina kvůli vytížení vidí kočku sotva pár hodin denně, je to chudák a zaslouží si zvířecího parťáka. Bengálky jsou poměrně společenské a rády tráví čas interakcí s druhými (ať už při hře, nebo stulení do klubíčka). Pokud jí to nabídnout nemůžete, je lepší pořídit si bengálky rovnou dvě.

c) máte na kočku dostatek peněz?

Zvířata obecně jsou celkem náročný koníček. Představme si, že si pořídíte malého a zdravého psa a budete vždy chtít kvalitní stravu i péči. Pořizovací náklady, výbava +-8.000, měsíční náklady 500+ a k tomu neplánované veterinární výdaje za úrazy či operace + další neplánované výdaje… Za celý život kočky to máme přes 100.000,-! Zvládne Váš rodinný rozpočet takový výdaj?

V hlavě mi utkvěla věta seniora z veterinární čekárny, který si stěžoval “všichni říkají, ať si osamělý senior pořídí zvíře…Ale kde mám z důchodu na to krmení a léčbu brát?”.

Kupte si prosím kočku pouze v případě, že si můžete dovolit rozmazlovat ji kvalitním krmením s minimálním obsahem masa 80% a skvělou veterinární péčí za všech okolností.

d) Máme tu správnou povahu na soužití s kočkou?

Majitel kočky by měl být velmi tolerantní a klidný, trpělivý, laskavý ale zároveň důsledný a neústupný. Kočky jsou v podstatě nevychovatelné, ale přesto je nutné se o to neustále snažit. I když moc dobře ví, že Vám například nemají tahat věci z šuplíků, kousat kytky nebo olizovat nádobí...stejně se o to budou snažit při každé možné příležitosti. Je chybou si na kočce vylévat vztek, ale stejně tak nechat jí všechno projít.

Také byste měli být pořádní, čistotní a pečliví. Protože takové kočky jsou a budou to vyžadovat i od Vás.

e) Chtěli byste být svou kočkou?
Práva vlastnit zvíře byste měli být hodni. Pokud odpověď zní ne, je to kvůli něčemu, co můžete změnit a trvale udržet?

tipy na závěr:
* Pokud kočičku kupuje rodina, měli by být do rozhodování a výběru zahrnuti všichni členové domácnosti.

Krok 2: vyberte si plemeno

vyberte si plemeno, které se k vám hodí - ne jen které se vám líbí

Každé plemeno je krásné a dobré, pokud se mu dostává péče, kterou potřebuje. Kočky se chovají v tolika různých barvách, typech srsti, temperamentu i velikosti, že si každý bez problémů vybere kočku, která se do jeho životního stylu hodí. Vždy byste u plemene měli uvážit:

 1. temperament kočky a její pohybová aktivita. Jsou kočky jak líné a gaučové, tak i aktivní průzkumnice. I ty lze chovat v bytě, ale je potřeba více trpělivosti.
 2. náročnost péče o srst a všudypřítomné chlupy dlouhosrstých zvířat
 3. další specifika plemene

Pokud se rozhodnete pro údajně “čistokrevnou kočku bez PP” či kočku z útulku, musíte si být vědomi, že kupujete “kindervajíčko”. Máte sice čokoládu, ale nikdy nevíte, co se skrývá uvnitř. Takové kočičky mohou být špatně socializované, plaché, či agresivní. Dost možná s tímto překvapením nebudete spokojeni a je otázka, zda si s tím budete umět poradit.

Výběr dospělé kočky z útulku je specifický a poradí lépe provozovatel útulku. Výhodou je obvykle známá a ustálená povaha, temperament, známý zdravotní stav, nižší pořizovací cena i dobrý skutek. Nevýhodou je neznámý původ a tedy i další budoucí předpoklady povahové či zdravotní, možné trauma z týraní a zanedbání či určité zlozvyky či nedostatky ve výchově či socializaci. Adopce nechtěné kočky není pro každého, bývá náročnější a je naprosto klíčové, aby pracovník útulku vybral konkrétní kočce tu správnou rodinu.

krok 3: vyberte si chovatele

Jste připraveni starat se vzorně o kočku a vybrali jste si i vhodné plemeno. Výběr chovatele je naprosto klíčový, abyste byli se svou kočkou spokojení. Chovatel Vám musí být lidsky sympatický, vzdělaný v dané oblasti a mít doma přiměřeně čisto a pořádek. Měli byste z něj cítit laskavý přístup ke zvířatům i ochotu odpovídat na Vaše dotazy (to obzvláště oceníte, až budete mít kočku doma a budete se chtít o čemkoli poradit). Měl by splňovat všechny body stanov příslušné chovatelské organizace. V čistokrevném chovu jsou nastavená určitá pravidla pro chov, mající za cíl ochránit především zájem koček.

levný kočka = podezřelé okolnosti a může se u veterináře pěkně prodražit. Nejsou ani neobvyklé příběhy nemocných koťat od množitelů, která i přes drahou a okamžitou léčbu zemřou.

Krok 4: vybere si rodiče kotěte (hlavně matku)

Pokud jste si vybrali správného chovatele, tak teď už nešlápnete vedle :) Na dálku si můžete vybrat podle původu či vzhledu. Při osobním setkání pak věnujte pozornost především povaze a chování kočky. Je klidná a zvědavá i vůči Vám, jakožto cizím lidem? Pak budou na 99% taková i její koťata. Právě zkušenost matky s lidmi ovlivňuje i vztah koťat k lidem, neboť kromě genetiky hraje roli i učení nápodobou. Kočka by měla být opečovaná, v přiměřené kondici a s dobrou srstí. Mateřství jí dává zabrat, takže buďte trochu schovívaví, kojící kočka vypadá “nejhůř jak může”. Je obvykle unavenější, trochu pohubne a znát je to i na srsti.

Krok 5: výběr kotěte

Obvykle to není tak, že si ukážete a kotě dostanete :) Většinou si chovatel vybírá mezi více zájemci ty nejvhodnější páníčky pro konkrétní kotě. Asi podobně, jako probíhají adopce dětí. Většinou má chovatel víc otázek na majitele, než oni na něj nebo koťata. Jde především o to, aby chovatel vybral vhodnou dvojici a oba navzájem splňovali svá očekávání. Každé kotě je trochu jiné ať už povahou, nebo vzhledem. Je take rozdíl mezi mazlíčkem a výběrem potenciálního chovného či výstavní kočky, kde jsou kladeny mnohem vyšší nároky na exteriér.

Uvědomte si, že se bude výrazně lišit kotě “ze stáje” a kotě odmalička vyrůstající v domácnosti.

U starších koťat už lze pozorovat drobné odlišnosti v povaze, jako je sebevědomí nebo hravost. V rámci vrhu je však mnohem důležitější následný vliv nového majitele. Kočka se Vám obvykle moc nepřizpůsobí, spíše budete muset najít vzájemně vyhovující vztah. A vztah kočky k lidem ovlivňuje každý její majitel zásadním způsobem.

Krok 6: dotáhnout správně to, co chovatel začal

Předpokládejme, že vše dopadlo dobře a vezete si domů krásné, zdravé a socializované kotě. Nyní máte před sebou náročné období další socializace, výchovy a vzájemného sžívání. Kotěcí období je pro Vaše budoucí soužití zásadní. Nejnáročnější je prvních pár měsíců, kdy se všechno učíte a kotě je “rozjívené” a ještě akčnější, než byste čekali. Nemusíte se toho bát, brzy se vše srovná :)

V případě potřeby se neváhejte obrátit na svého chovatele. Dobrý chovatel Vás ochotně provede všemi aspekty kočičího života od krmení přes výchovu až po výstavy a chov…až do úplného konce.

VÝBAVIČKA PRO KOTĚ

od chovatele byste měli dostat:

- kupní smlouva
- průkaz původu
- očkovací průkaz (nebo pas). Kočka by měl být čipovaná, odčervený a očkovaná tak, jak je to třeba v době předání příp. i kastrované. 
- krmení do začátku

doporučuji dokoupit:

- minimálně 3 misky menšího průměru (voda, suché krmení-granule, mokré krmení-konzervy a maso), NE plastové, ideálně těžké a neklouzavé. Na granule jsou výhodné nerezové s integrovanou váhou nebo lopatku s váhou
- krytou kočičí toaletu (údajně počet koček v domácnosti + 1. Má zkušenost je, že pokud se toaleta čistí jak je potřeba, vystačí si i více koček s jednou.)
- lopatku na stelivo
- předložka
před wc (zachytává zbytky podestýlky zachycený na packách)
- stelivo (my používáme silikagel),
- škrabadlo pro kočky. Pro bengálku kupte bytelné, s širokými sloupky. Levné škrabadlo stačit nemusí a hrozí zřícení
- krmení s minimálním obsahem masa 80%
- hračky: kupujte pouze zvířecí, ne dětské (neodolají zvířecím zubům). Hodí se mávátka, míčky, hračky s šantou, laser, "horská dráha", bazének s plovoucími hračkami, tunely, běhací kolo ... rozhodně ale nemusíte mít všechno :)
přepravku nebo přepravní tašku (např. do auta, dále různí přepravci jako je MHD, letiště a některá jiná zařízení požadují přepravní schránku s nepropustným dnem což třeba textilní tašky nesplňují)
* úkryt: ačkoli většina koček preferuje vyvýšené místo, jakousi "rozhlednu", měla by mít i možnost úkrytu. Je dost pravděpodobné, že si takový úkryt najde sama (ve skříni, pod postelí, v koši na prádlo, pod peřinou,...). Nám prostě do těch kupovaných většinou nechodí
* vybrat si veterináře, který se bude o kočku starat. Dále záložního veterináře, když ten Váš nebude mít otevřeno, např. kliniku s pohotovostí. Čím více záložních míst, tím lépe (řešit to až v akutní krizi opravdu nechcete).

může se hodit:

- postrojek a vodítko, pokud plánujete s kočkou chodit ven (to má však svá úsklalí, viz níže)
- fontánka na vodu (pouze pokud z ní nepijí i psi - slintají do ní a to kočky netolerují)
- odčervovadlo a čistič uší, pokud si troufnete na tyto procedury sami
- zabezpečení oken či balkonu
- venkovní voliéra nebo elektronický ohradník
- zabezpečení kabelů (mechanické, chemické odpuzovače nám nefungují)
- kleštičky na drápky
- pokud kočka chodí ven: kočičí antiparazitní přípravek proti vnějším parazitům a vytahovač klíšťat
- desinfekce na rány i na čištění věcí (vhodná pro zvířata!)
- box na krmení nebo klipsu na pytel granulí, víčka na konzervy malé a velké
- lopatak (ideálně nerezová, nebo s integrovanou váhou)
- pamlsky v podobě sušeného masa 
- (pojištění - dle uvážení, my jej nemáme)

Kočka na vodítku?

Názory na venčení koček se liší. Kočka není pes a tak na představu o tom, jak bude kočka poslušně capkat na vodítku rychle zapomeňte. Micinka bude zvědavá  a samozřejmě se jí bude chtít tam, kam vy nemůžete (přes plot, na strom, do díry,...). Říká se, že jakmile si jednou kočka zvykne chodit ven, bude to vyžadovat kdykoli se jí zlíbí a bude se toho velmi nepříjemně dožadovat nebo Vám dělat naschvály (loužičky a bobky v posteli apod.). Některé kočky se však mohou venku bát a procházky, navíc na vodítku, ji mohou stresovat.

My jsme se rozhodli mít naši bengálku striktně bytovou (a počítáme do budoucna se zabezpečeným výběhem). Otevřít si dveře pro ní není žádný problém a už se jí dvakrát povedlo proklouznout ven. Naštěstí, protože to venku neznala, byla strnulá a rozhlížela se, což nám dalo čas ji odchytit. Bydlíme hned vedle silnice a tak nechci ani domyslet, jak by to dopadlo, když by to venku dobře znala a "šla na jisto". Pokud je kočka narozená a trvale držená v bytě, bez problémů si na tento pohodlný život zvykne. Naopak naučit svobodomyslné kotě narozené a vychované venku na doživotní zavření v bytě může být problém (u dospělých je problém v podstatě zaručen).

Kočka s volným pohybem venku?

Také názory na držení kočky se liší. Je celkem pochopitelné, že kdo má obyčejnou venkovní kočku jako lovkyni škůdců, nebude ji zavírat doma. Jiná je však situace koček šlechtěných a těch, kterou máte jako mazlíčka pro sebe nebo děti. Venku totiž na kočky číhá spousta nebezpečí a jen málokterá volně se pohybující kočka se dožije vysokého věku. I my jsme o kočky venku přišli, takže jsme se rozhodli o striktně bytové držení. A co všechno na kočky venku číhá?

- auta
- zloději (a to se vsaďte, že o bengálku byste přišli hodně rychle)
- myslivci (střílejí kočky záměrně a často)
- zlí lidé, kteří si na zvířeti vybijí vztek
- ulovení nikým jiným (pes hájící své teritorium, hladový bezdomovec,...)
- různé nástrahy a pasti ať už úmyslné (otrávené návnady na psy a kočky) či náhodné (pasti na hlodavce, průrvy,...)
- parazité vnější i vnitřní (červi, blechy, klíšťata...)
- různé nemoci (které se právě v kočkách rádi zabydlují. Jen si vzpoměňte, jak obvykle vypadají venkovně žijící kočky) nebezpečné jak pro kočku, ale i třeba pro Vás
- riziko zatoulání
* nechtěné zabřeznutí u nekastrovaných koček

VÝCHOVA KOTĚTE

Každá kočka bez výjimky potřebuje řádnou výchovu a základní socializaci. Obojí je velice důležité vaše spokojené soužití :) Pokud máte kočičku od solidního chovatele, máte dobře našlápnuto a stačí jen pokračovat v upevňování žádoucích návyků.

Výchova znamená naučit kočku správným návykům pro jeho každodenní život jako je např. socializace, důvěra a respekt k člověku, chození na toaletku apod. Kočka by měla vědět, že nesmí krást jídlo, chodit po lince, že nesmí při hře kousat do ruky člověka, že si nemá brousit drápky o pohovku...

Jedna věc je ale vědět, a druhá poslechnout :) Kočky jsou ze své podstaty nevychovatelné a můžete počítat s tím, že se alespoň o některé věci stejně bude snažit, když se nedíváte (a kolikrát provokativně i přesto, že se díváte). Např. snah o krádež jídla, otevření dveří či skříní se jen tak nezbavíte. A všech kytek jsme se raději vzdali hned na začátku.

Součástí zodpovědnosti chovatele je velká část výchovy ještě před předáním kotěte. Kočička by měla být zdravě sebevědomá - ani ustrašená, ani drzá. Měla by být zvyklá na lidi, na běžnou manipulaci, nechat si sahat do misky, akceptovat vyšetření veterináře, akceptovat jiná zvířata i cizí lidi a být přirozeně zvídavá.

Bengálky jsou specifické tím, že jsou velmi učenlivé a lze je naučit různé povely, jako teřba pejska. Doporučuji různá videa na youtube.

Můžete se spolehnout, že velkou měrou bude i kočka vychovávat Vás. Sklízet ihned nedojedené zbytky jsme se naučili okamžitě :) Na skříních není nic, co by mohla kočka shozením zničit. Pokud mylady zapomenete vyčistit záchod, demonstartivně se Vám vyčůrá klidně na gauč. Na skřín s oblečením již sháníme dětskou pojistku. Z kytek nám zůstala jedna chudinka, která se krčí u stropu kuchně ne výšce 3m. Nepochybuji, že mnoho zážitků máme ještě před sebou.

POJIŠTĚNÍ

Naše koťátka budou mít zdarma pojištění po dobu 10 týdnů od předání do limitu plnění 35.000,- od společnosti PetExpert. Budoucím majitelům doporučuji, aby si pročetli veškeré potřebné materiály na jejich webu. Budoucí majitele to k ničemu nezavazuje, nemusí jej využít a nemusí jej chtít prodloužit. Pokud budete chtít toto pojištění využít, je třeba navštěvovat veterináře, kteří s nimi mají podepsanou smlouvu (u jiných platí pouze akutní ošetření při ohrožení života).
 
Můj názor na toto pojištění je spíše skeptický a časem se dostanu k podrobnému vypsání, proč to tak vidím. Namátkou: spoluúčast je poměrně vysoká a obsahuje plno výjimek, samozřejmě ty nejčastější a nejnákladnější (např. chronické problémy, ortopedické problémy, ošetření a léčby v souvislosti s reprodukcí, malá koťata, zastřelení myslivcem,...).
 
Také se mi nelíbí označování homeopatie a dalších šarlatánských metod jako "léčby" a jejich proplácení... jaký dojem to pak vyvolává v laické veřejnosti? Nu což, s tím asi nic nenadělám...
 
Tato společnost je na trhu teprve krátce a její velmi kladné recenze se zaměřují především na komunikaci s technickou podporou, což není tolik podstatné jako reálné proplácení nároků na pojistné plnění. Jiné společnosti mají převážně negativní hodnocení, především v souvislosti s tím, že se vykrucovaly z pojistného plnění a hledaly právní kličky. 
 
Sečteno podtrženo, nemyslím si, že by toto nebo jiné zvířecí pojištění bylo pro majitele výhodné a svým zvířatům jej neplatím. Pokud bych platila základní variantu za 300Kč měsíčně, za 12 let (průměrná délka dožití) to činí přes 43.000,- , a to navíc při každém ošetření ještě platíte spoluúčast 10% (minimálně 500,-) a je spousta výjimek, které pojištění neproplácí. Nevěřím, že se to někomu může vyplatit (na tomto principu ostatně pojištění funguje). Spoléhám raději na vlastní finanční rezervu pro tyto případy. Každý majitel ať si sám rozváží, zda do toho jít či ne.
 
Nabídka 10 týdnů pojištění zdarma se ale nedá odmítnout a jak se říká, "neodsuzuj, co si nezkusil" :) 

Odčervení:

Každá kočka by měla být pravidelně odčervována. Parazité jsou totiž nejčastější problém a při zanedbání této péče máte začervení kočky jisté. Při vážných případech pak dochází k cestování červů krevním oběhem až do srdce, mozku a dalších orgánů a doslova požírají kočku zaživa. Na následky masivního začervení může kočka i zemřít. To se týká samozřejmě koček venkovních, žijících divokým způsobem nebo v množírnách a dalších případech zanedbání. U kočičích mazlíčků se parazitů při pravidelném odčervení nemusíte obávat :)

První odčervení probíhá ve 2-3. týdnu případně 4. týdnu věku (názory i možnost aplikace u konkrétních preparátů se různí) a následně každé dva týdny až do věku 12 týdnů.
Následně se odčervuje 1x měsíčně do věku 6 měsíců.
Následně záleží na pobytu kočky. U kočky chodící ven se doporučuje 1x za 3 měsíce, ale pro případ úplné jistoty i 1x za měsíc. U koček bytových postačí 1x za půl roku.

Pokud se někdo chce odčervování vyhnout, je možné udělat každého půl roku laboratorní vyšetření trusu a odčervovat až podle toho, jestli a jaký nález bude mít. Tato metoda kočku méně zatíží, nedochází pak k opakovanému podávání léků. Koprologie Váš vyjde na 60-200,- odčervení vyjde na 20-100,-. Určitě je vhodné využívat koprologie i ve větších chovech a zaslat vzorek od všech zvířat najednou (při tomto postupu se napřed poraďte s veterinářem). Při negativním nálezu tak ušetříte nemalou částku i léčiva.

Je nutné v průběhu odčervování střídat preparáty tak, aby docházelo k aplikaci různých látek resp. i aby byly různé indikace (skupiny červů, na něž lék zabírá). Jen tak může odčervení působit efektivně, a také aby nedošlo k vytvoření rezistence. Je však nepřijatelné podávat více odčervovadel najednou nebo krátce po sobě! I při masivním začervení je třeba podávat léčiva postupně a dodržet mezi aplikacemi dostatečný rozestup (dle rady veterináře či výrobce léčiva).

Chovné kočky: týden před krytím, s koťaty spolu s 1. a posledním odčervením. Při nutnosti odčervení březí kočky (např. nález již zabřezlé kočky) lze použít přípravek Caniverm (a Stronghold?).

U odčervovacích preparátů dbáme na to, aby na něm bylo výslovně uvedeno, že je vhodný pro kočky! Nelze aplikovat odčervovado psí apod.!

Pokud to lze, aplikujeme raději tabletu. Pokud kočce tabletu podat nelze nebo jde o velmi malé kotě, používají se pasty. Komplikace s dávkováním je ta, že kočka se snaží pastu vyplivnout a tím může dojít ke snížení odčervovací dávky.

Pokud si troufáte, můžete si v lékárně nebo u veterináře koupit odčervovací přípravky a aplikovat je sami doma. Ušetříte tak nemálo peněz a času za dojíždění za veterinárním ošetřením.

Níže uvádím některé odčervovací přípravky doptupné v ČR (de dni 8.8.20). Seřazeny jsou abecedně. Přípravky, s nimiž mám zkušenost, jsou zvýrazněny tučně. V závorce je uvedená indikace a minimální věk pro podání. Vždy si informace před podáním ověřte v příbalovém letáku.

Pasty:
Banminth Katze (oblí červi, od 3t)
Caniverm (helmiti, od 3t)
Flubenol (helmiti, od 1t)

Spot on (působí obvykle jen 3-4 týdny):
Broadline (tasemnice, hlístice, blechy, klíšťata, svrab, plicnivky aj.)
Profender spot on kočka (oblí i plošší červi na 1měsíc)

Tablety:
Caniverm
Cestal Cat (oblí červi, tasemnice, helmiti, ?)
Milbemax (tasemnice a hlístice, od 2kg)
Drontal
Milprazon

Stronghold, Milbemax, , Milbemycin, Advocate, Comfortis, Frontline, Effipro, Bolfo, Dehinel, Cazitel Cat,

(ozdrojovat)

ČIPOVÁNÍ A REGISTRACE

V České Republice zatím čipování není povinné (informace aktuální ke dni 2.8.21). Je však většinou povinné pro kočky s průkazem původu nebo pro vystavení Petpasu. Rozhodně čipování všech zvířat doporučuji. Je to pro zvíře zcela bezpečné a nejméně bolestivé nezaměnitelné označení zvířete. Jedná se o majičkatou skleněnou ampulku s mikročipem, který po scanování zobrazí své výrobní číslo (to je vše, nic jiného ten čip neumí). Pokud by se náhodou kočička zaběhla nebo ztratila, první co se při nálezu obvykle dělá je kontrola čipů a vyhledávání tohoto čísla v databázích. Samotné čipování tedy nestačí! Aby čip řádně plnil svou funkci, je ještě potřeba čip zaregistrovat.

V současné době není žádný centrální státní registr (vláda uvažuje o jeho zavedení 1.1.2022), existuje však několik soukromých. Některé jsou jen pro ČR, jiné mezinárodní. Některé zdarma, další jsou zpoplatněné. Výběr a registraci nechám na nových majitelích. (Čipy lze dohledat i jinak, např. prostým googlením se můžete dostat na webové stránky chovatele, který má kontakt na majitele archivovaný v kupní smlouvě). Doporučuji určitě alespoň jednu bezplatnou registraci udělat. Řešit to až v případě ztráty nedoporučuji, registrace čipu obvykle několik dní trvá a tehdy je cenná každá minuta.
 
Další výhodou čipování je možnost pořízení "lítacích dvířek na čip", kam lze zadat i několik konkrétních čipů a dvířka jsou tak průchozí pouze pro Vaše zvířata a není tak možné vniknutí cizích koček nebo škůdců. Dále je možné nastavení časování, kdy se má zámek zamknout pro všechny (např. aby kočky spaly doma a přes den chodily do výběhu).
*S tímto typem dvířek nemám osobní zkušenost, ale recenze na internetu jsou velmi kladné. Občas jsou zmiňována negativa typu šikovná kočka, která umí obejít mechanismus, malá velikost dvířek nebo rychlé vybíjení baterií.
 
* Níže uvedené informace jsou opsané z jejich webových stránek dne 2.11.19 a neručím za jejich aktuálnost.
2.8.21 zkontrolována funkčnost zmíněných stránek
 
automatická evidence Petpasů zvířat s PP
 
www.petpas.vetkom.cz
Zde registrují automaticky všichni veterináři vystavující Petpass, nejedná se tedy primárně o databázi čipů. Obvykle se tam nevyplňují kontaktní údaje na nové majitele, ale pouze jméno veterináře který zvíře čipoval (možná i kontakt na chovatele - zjistím).
Jak vidíte, tato možnost neumožňuje okamžité kontaktování majitele, jde se přes různé prostředníky a vznikají časové prodlevy. Není tedy dobré spoléhat pouze na tuto databázi. Rozhodně doporučuji, aby noví majitelé sami čip registrovali ještě alespoň v jedné z níže uvedených databázích:
 
soukromé registrace čipů
 
www.pet2me.eu (propojen s mezinárodním petmaxx.com) - zdarma
Jednoduchý, moderní registr. Vřele doporučuji
 
www.registrmikrocipu.cz - zdarma
Jednoduchý, účel splní. Doporučuji
 
www.cipy-znamky.cz (čipy, známky i tetování!) - 40,-
 
www.czpetnet.cz (propojen s evropským europetnet.com) - 160,-
 
www.narodniregistr.cz (propojen s mezinárodním petmaxx.com, telefonická služba nonstop, často využíván policií) - 0,- či 198,- dle čipu
 
www.backhome.cz - (propojen s mezinárodním petmaxx.com) 0,- nebo 200,- dle čipu
 
www.identifikace.cz (ČR - často využíván útulky a obcemi) - 240,-
 
www.centralniregistrzvirat.cz - zdarma (od 15.1.20 mimo provoz - aktuální ke dni 20.6.20)
Velmi propracovaný, moderní, s množstvím doplňkových informací o pejskovi a službami pro Vás. Od nadace na ochranu zvířat, má i mobilní aplikaci. Vřele doporučuji.
edit: Bohužel však tento registr není delší dobu funkční a nedaří se mi dohledat oficiální vyjádření jestli a kdy bude jeho provoz obnoven.


* nové neprozkoumané: https://www.help4pet.cz/

TIPY, TRIKY, DODATKY

Zloději jídla
Pokud máte v domácnosti více druhů zvířat, je důležité věnovat pozornost tomu, kde se jednotliví strávníci obsluhují. Téměř vždy platí, že "sousedova miska je zelenější", bez ohledu na to, co se v ní nachází! Dochází tak k tomu, že kočka žere granule psům, králík zase kočce (ano, i granule s obsahem 80% masa) a na problém je zaděláno. Každé zvíře potřebuje naprosto odlišné krmení a to nejen v rámci druhů, ale i různých specifik jednotlivce např. mládě, senior, alergik,... Každé zvíře by proto mělo mít svou vlastní mističku s krmením, která bude ostatním nepřístupná. Pokud to nemůžete zajistit, krmte jednotlivá zvířata samostatně a pod dohledem.

Frekvence krmení
Kočka je uzpůsobená jedení malých porcí jídla v průběhu celého dne (cca 40x za den). Proto je vhodné denní krmnou dávku rozdělit a krmit kočku několikrát denně (minimálně 3x, u koťat minimálně 4x). Řešením může být neustálý přístup k jídlu, avšak ne pro všechny kočky se tento styl krmení hodí. U mláďat to většinou jde, ale v dospělosti má většina koček sklony k přejídání a tloustnutí. Denní dávka je orientační, musí vycházet především z kondice kočky, její aktivity, věku, případné březosti a individuality. Např. naše Ciri sní při 4,5kg váhy obvykle 50-70g granulí (při příkrmech konzervami méně). Minimálně 1x denně misku umyjte (odpor kočky ke špinavé misce, riziko množení patogenů)

Pitný režim kočky
Říká se, že kočky raději přijímají vodu ve formě tzv. mokrého krmení (konzervy, BARF,...). Při krmením granulemi je tak třeba věnovat zvýšenou pozornost pitnému režimu kočky. Měli byste vědět, že kočky jsou ohromně nóbl a rozhodně nebudou pít vodu oslintanou od psů. Pokud máte pejska v domácnosti, je rozhodně vhodné, aby měla kočka vlastní misku na vyvýšeném místě. Vodu několikrát za den vyměňte a 1x denně misku důkladně umyjte. Kočky rozhodně preferují čerstvou a mírně chladnější vodu (ne studenou). Vhodné je i pořízení kočičí fontánky, která vodu udržuje v pohybu, trochu čistí, a nabízí různé možnosti pití (z vyvýšeného vršku, tekoucí pramínek či klasicky z misky). Doporučuji keramické typy, ne plastové.

Mléko NE
Jeden z největších mýtů a chyb ohledně péče o kočky je podávání mléka. Naopak, kočky mléko NEsmí, intolerují laktózu. Hrozí jim zažívací potíže (průjmy, plynatost, zvracení,...), které v dlouhodobém horizontu mohou vést k závažným zdravotním problémům (např. rozvoj potravinových alergií, hubnutí, poškození orgánů,...)! Dospělá kočka není k trávení mléka přizpůsobená - nemá ve střevech bakterie, které by jí pomáhaly s trávením, tak jako lidé (nehledě na to, že krabicové mléko má s mlékem málo společného). Nezáleží na tom, že je to láká a že jim chutná. K pití musí kočka dostávat pouze čerstvou pitnou vodu.
Potřebujete mléko jako příkrm pro kotě, pro které matka nemá dostatek mléka nebo dokonce o matku přišlo? Pak ovšem použijte mléko speciální, určené přímo pro kočky a používejte jej jen do určitého věku kotěte. Kravské mléko aj. je zcela nevhodné, obsahuje totiž úplně jiný poměr živin, než kotě potřebuje. Podání takového mléka může vyvolat silný průjem nebo další problémy, což může být pro malé kotě smrtelné. 
Existují i speciální mléka nevalných značek pro dospělé kočky. Takové výrobky považuji za zcela NEvhodné! Je to naprosto zbytečný produkt na tahání peněz z kapes důvěřivců. Tyto výrobky kočka opravdu nepotřebuje a domnívám se, že jí mohou i uškodit.

Kočičí jídelníček
krmení masem: BARF pro kočky má obsahovat 85-90% masa (+ kostí, vnitřností, tuku,) a zbytek zelenina (+byliny, vláknina).Vhodné maso střídejte, aby byla strava pestrá (různé typy masa, svalovinu i různé vnitřnosti, ..) nutné hlídat obsah taurinu a pečlivě vyvažovat krmné dávky. Je to velmi náročný způsob krmení, vybavte se odbornou literaturou nebo jídelníčky od výživáře.

krmení granulemi: musí obsahovat minimálně 80% masa (vyšší podíl je u granulích těžko docílitelný). Pokud naleztene krmení, které Vaší kočce sedí, neměňte ji. Protože tato krmiva jsou pečlivě vyvážená, kočka může být na témže krmení spokojená celý život. Pokud chcete, můžete však střídat různé příchutě jedné značky. Pokud měníte krmivo, vždy změnu proveďte postupně přimícháváním nového krmení do starého (1. den původní, 2. den 10% nového, 3. den 20% nového,...). Pokud dojde k průjmu, zvracení nebo dalším potížím, přestaňte přidávat nové krmení a chvíli se držte současného poměru. Pravděpodobně je to reakce na změnu jako takovou nebo její rychlost, ne jídlo jako takové. Poraďte se s veterinářem, jak postupovat dále.

krmení konzervami: rozlišujeme konzervy doplňkové (100% masa, slouží jako přilepšení ke granulím) a kompletní (min. 85% masa, slouží jako vyvážená a plnohodnotná dávka pro pravidelné stravování). Kočkám může vyhovovat více, ve srovnání s granulemi je toto krmení však náročnější na peníze a práci (kupujete a nosíte domů hodně vody). Dávkování je teddy pochopitelně vyšší, než u granulí.

* u krmení masem nebo konzervami vždy platí, že potravu podáváme minimálně s pokojovou teplotou, nebo ještě lépe mírně ohřátou (ne však horkou). Nikdy nedáváme studené, právě vytažené z lednice! (Můžete si sami na sobě vyzkoušet, jak moc se nepříjemné jíst takové jídlo).

* prémiové, superprémiové, ultraprémiové a jiné "ové krmení" nemusí vůbec nic znamenat. V legislativě není v současné době nijak upraveno, které výrobky toto označení mohou nosit. Jsou značky, které mají např. dvě řady krmení: levnější (economy) a kvalitnější (premium apod.). To je však pouze libovůle výrobce. Jsou i tací, kteří všechna svá krmiva označují všelijakými superlativy, přestože se jedná o solidní fujtajblíky. Řiďte se proto především složením.

Jak vybrat granule/konzervy pro kočku
1) podle doporučení chovatele: Chovatel by se měl orientovat v tom, které krmení je kvalitní a případně má i zkušenost s více výrobky. Obvykle se o kočky opravdu zajímá, vzdělává se a řídí se především složením a kvalitními konzervami příp. zkušenostmi kolegů.
Neberte proto moc v potaz rady sousedů a kamarádů "naše miska by kupovala XY". Laici ovykle kupují to, co jim přijde první pod ruku v supermarketu, co viděli v reklamě nebo co jim vnutil prodavač (a to opravdu není to pravé). A prosím, opravdu se neraďte na facebooku apod., kde se to jen hemží brouky pytlíky, kteří vědí "velký špatný", ale do krve se budou za své bludy hádat a vnucovat je ostatním.
* doporučení prodejců a veterináří (kteří také prodávají krmiva) neberte v potaz. Doporučují totiž hlavně to, z čeho mají největší provizi nebo co jim zrovna prochází na skladě. Výjimkou jsou speciální veterinární diety při závažných zdravotních problémech.

2) podle složení: Granule by měly obsahovat minimálně 80% masa, konzervy dle určení 90-100% masa. Už na základě tohoto kritéria vyloučíte z výběru většinu značek :) Dále by neměly obsahovat kontroverzní suroviny, chemická aditiva apod.

3) podle preference a chuti kočky: nic naplat, pokud Vaše kočka pečlivě vybrané a draze zaplacené krmení nebude chtít žrát, nezbývá než jí vyjít vstříc. Je vhodné, aby jí krmení chutnalo tak akorát, aby si několikrát během dne chodila zobnout a sama od sebe tak jedna vhodnou denní dávku. Pokud by jí chutnaly až příliš, měli byste docela problém se zajištěním pomalého ujídání v malých dávkách v průběhu celého dne. Pokud by zase chutnaly málo, kočka by Vám hubla.

4) podle kondice kočky a jejích individuálních potřeb: Jedna kočka by potřebovala přibrat, jiná zhubnout. Některá má ošklivou srst, jiná zdravotní problém. Kotě bude mít jiné nároky, než kočka dospělá, březí, nebo stará. Většinou jde především o příjem kalorií, takže osobně používám pouze rozdělení kotě+březí+kojící a dospělá (a pokud by nastalo, tak ty veterinární diety při zdravotních potížích - ale možná bych tehdy přešla na konzervy či barf, pokud by to bylo možné). Nějaké specifity pro kastráty nebo líné kočky vs aktivní jsem zatím neřešila a spíše bych sáhla po upravení množství již používaného krmiva, než se pouštět do experimentování s novými krmivy. Také se dají sehnat krmiva "na míru" jednotlivým plemenům jedné nejmenované populární značky, což považuji vyloženě za pouhý marketing :) Tato krmiva mají dost nehezké složení. Je sice pravda, že např. stravitelnost jednotlivých živin se u různých plemen mírně liší (což bylo ověřeno experimentálně např. u králíků ve výzkumu ČZU), avšak ty rozdíly jsou tak neuvěřitelně a nepatrně malé...a rozdíly v kvalitě tohoto krmení a skutečně kvalitního tak propastné, že za mně není co řešit a držím se své osvědčené klasiky.

Jídla NEvhodná pro kočky
Zde jsou příklady některých jídel, která jsou pro kočku naprosto NEvhodná: lidská jídla (čokoláda, cukr a výrobky s ním, žvýkačky, bonbóny,...), vařená a kořeněná (muškát, přášek do pečiva, soda, ...) aj , mléko a výrobky z něj (smetana, sýr, jogurt, tvaroh, pudink,...) hrozny, cibule, česnek, hrozinky, kofein (čaj, káva, energetické nápoje...), alkohol, léky pro lidi či jiná zvířata (např. šampon pro psy!), nekvalitní krmení s menším než 80% podílem masa, tepelně upravené kosti, syrové kynuté těsto, krmivo pro psy nebo jiná zvířata (jiné složení, jiné živiny a jejich poměr), pažitka, syrové bílky

opatrně s:
- syrové žloutky (riziko samonelózy)
- syrové maso (riziko napadení parazity nebo nemoceni, např. Aujeszkyho choroba) - ideální je maso přemrazit (nebo uvařit, ale tím se ztrácí živiny)
- tuk a játra (pouze malé množství)
- sůl (maličké množstí nutné, nadbytek nebezpečný)
- ryby (velmi tučné maso, jen malé množství)

rozdílné názory jsou na: vejce (my nedáváme, ale krmíme granulemi), syrové kosti (za sebe doporučuji), kysané mléčné výrobky (za sebe NEdoporučuji)
* tento seznam není myšlen jen proto, abyste těmito potravinami kočku nekrmili, ale i z důvodu obecné opatrnosti. Vše, co necháte bez dozoru někde ležet, bude kočku lákat k ochutnávání (a protože se dostane všude, je třeba mysleet opravdu na všechno). Bengálky zvládnou otevřít i šuplíky, skříně, některé krabice,... Hrozně rády se snaží upíjet kafe, vylizovat špinavé talíře, ukrást něco při vybalování nákupu nebo z nehlídaného odpadkového koše.
 
zdroje: odkaz1, odkaz2, odkaz3

Tlustá kočka NENÍ šťastná a už vůbec ne zdravá
Často se setkávám s postojem "chudáček kočička, podívej jakej má hlad, tady máš...". Často to jde do tak obludných rozměrů, že kočka je tak nechutně obézní, až se divím, že ještě nepošla. Obezita (nejen) koček přináší celou řadu závažných zdravotních problémů a zrovna kočky mají orgány poměrně náchylné na různá onemocnění způsobená nevhodnou stravou (nejen složením, ale i množstvím). Nepřekrmujte svou kočku, opravdu jí neděláte dobře. Naopak, velmi jí tím ubližujete.
Obezita se objevuje především u koček, které jsou krmené nevhodnou stravou - zbytky od stolu nebo lacinými granulemi z obilí. Taková kočka je vlastně permanentně "podviživená", neustále jí ve snaze doplnit chybějící živiny. 
Přidávám orientační škálu pro posouzení výživové kondice kočky (zdroj: odkaz1)

bodymuscle-condition-scores

Jedovaté rostliny
Pro kočku jsou jedovaté například (ne výlučně) tyto rostliny: Aloe vera, jablka (semena), meruňka (pecka), ocún jesenní, třešeň (pecky a suché listy), narcisy, lilie velkokvětá, kolokázie, břečťan popínavý, škumpa jedovatá, šplhavník a další příbuzné rostliny, náprstník červený, muškát, oleandr, orientální lilie, broskvoň (suché listy a pecky), petrklíč, rododendron, rajče (zelené plody, stonek a listy), tis, amarylka, azalka, strelície, plamének, brambořík, blahovičník, kaučukovník, konvalinka, jmelí, lilkovité rostliny (různé lilky, durman, rulík, blín apod.), cibule, lopatkovec, poinsettie (Vánoční hvězda), monstera skvostná (lidově filodendron), lilie tygrovaná, fíkovník malolistý.

Myslíte, že kaktusy v bytě s kočkou obstojí? Chyba :)

 c

zdroj: odkaz1

Péče o drápky

Okna
Kočky milují sezení na okně a pozorování venkovního dění. Zpříjemněte jí tato místa pohodlným polštářkem :) Pro bezpečné větrání pak doporučuji sítě do oken nebo bezpečnostní mřížku. Nejedna kočka už se takhle doslova oběsila při pokusu o průlez ventilačkou.

Co ještě může ohrozit kočku
příklady některých nástrah: voda ze záchodu (pokud používáte osvěžovače do mísy, obsah teče do vody), mnohé rostliny, kousání kabelů, některé mince, cigarety a nedopalky, chemické látky všeho druhu (osvěžovače, aromalapy, spreje, lapače, jedy, čistící přípravky, hnojiva, nafta, benzín, nemrznoucí směsi...), výpary po malování, baterie, modelína, gelové nahřívací polštářky, 

zdroje: odkaz1

Koupání
Ideální je kočku vůbec nekoupat. Šampon zbavuje srst kočky přirozené ochrany a vysušuje kůži. Kočky se o svou srst velmi pečlivě postarají samy. Úplné vykoupání šamponem je vhodné pouze ve výjimečných případech:
- záchrana toulavé kočky (z léčebných i preventivních důvodů, speciálním antiparazitním šamponem).
- vyválení se v něčem silně zapáchajícím apod. (např. v průjmu :))
- silné znečištění, které nelze odstranit pouhou vodou
- náhodné potřísnění jedovatými látkami, což by kočka chtěla olízat
Kvůli riziku možné otravy z nevhodných složek používáme pouze speciální šampony pro kočky! Nikdy nepoužívejte šampony pro psy nebo lidi, obsahují pro kočky nebezpečné látky! Řídíme se vždy návodem k danému přípravku. Šampon se nesmí dostat do sliznic kočky např tlama, čumák, uši, oči, genitálie, konečník. Voda se nesmí dostat do uší, nosu, očí. Z toho důvodu se vyvarujeme šamponování obličeje, stačí jej otřít vlhkou houbičkou.

Kvalitní srst se neudržuje koupáním, nýbrž péčí o zdravotní stav a správnou výživu (rozhodující vliv má samozřejmě i genetika).

Kdy jít k veterináři
Jedete do ordinace tak, abyste tam byli ještě před otvírací dobou v domění, že budete první? Chyba, stejně totiž uvažuje více majitelů a v době otevření už tam obvykle pár pacientů čeká :) Rychleji Vás odbaví obvykle 0,5-1h po otevření.

Preventivní kontroly
Jednodušší a levnější než léčba je vždy prevence. Většině zdravotních problému lze ve větší či menší míře předcházet, nebo alespoň kočku hlídat preventivními kontrolami (čím dříve se případný problém zachytí, tím lépe). Preventivní kontroly lze absolvovat např. při očkování, minimálně však 1-4x ročně (liší se dle věku a kondice kočky). Někteří veterináři je dělají automaticky, někdy je třeba si kontrolu říci. Co lze v rámci prevence řešit?
- očkování
- odčervení (při nastudování lze kupovat v lékárně a aplikovat doma)
- stříhání drápků (lze se nechat poučit a stříhat si sami doma. Není to nutné, ale je to praktické)
- kontrola zubů
- kontrola případných specifických problém daného jedince
Každá záležitost má jiné frekvence kontroly, nejjednodušší je zeptat se veterináře, kdy máte přijít příště. 

Péče o zuby
I kočky mají sklony k tvorbě zubního plaku, který následně mineralizuje na zubní kámen. Proto by majitelé měli kočce zuby čistit ideálně 1x denně, minimálně 2x týdně. Zanedbaný chrup může vést k průniku bakterií do krevního řečiště, a tím vést až k onemocněním srdce či ledvin. Přikádám odkaz na dobrý článek odkaz

Kastrace
Co se týče koček, jsem jednoznačně pro kastraci všech koček i kocourů (kromě chovných) a to jak venkovních, tak i bytových. Kocouři totiž jinak budou v bytě značkovat značně zapáchající tekutinou a nerozpakují se ani ve výskoku "ohodit" celou zeď. Kočky zase přicházejí velice často do říje, během které hlasitě mňoukají (spíše řvou) celé dny i noci, často hubnou a celkově je mrouskání vyčerpává. Další výhodou je pak snížení rizika onemocnění pohlavního ústrojí a stabilizace povahy. U venkovních koček je pak kastrace z duvodů ochrany před nechtěným zabřeznutím naprosto samozřejmá. Pro operaci doporučuji dát si záležet na výběru lékaře i zařízení a volit inhalační anestezii. Hezké edukační video o kastraci najdete v tomto odkazu.

Náročnost odchovu a úmrtnost koťat
Málo se o tom ví, málo se o tom mluví, ale ke každému chovatelství patří i nepříjemné téma smrti. Obzvláště, když se volně potuluje a množí spousty bezprizorních koček, mají lidé pocit, že odchov koťat je něco snadného a samozřejmého. Nic nemůže být dále od pravdy. 
Aby kočka zabřezla, musí být v určitém věku a výživové a zdravotní kondici. Musíte vychytat přesný den v rámci říje, kdy jedině lze dojít k oplodnění. I pokud vše vychytáte a krytí proběhne, kočka nemusí zabřeznout. Pokud se povede že zabřezne, je potřeba dopřát kočce dostatečnou výživu, péči a klid. V případě stresu nebo jiných nepříznivých faktorů může dojít ke vstřebání embyí nebo potratu. Pokud už k porodu dojde, hrozí samozřejmě mnoho rizik a komplikací. uvádí se, že +-8% koťat zemře při porodu. Ten je samozřejmě rizikem i pro rodící kočku, která v případě problémů může i zemřít. Proto kočku nikdy nenechávejte rodit samotnou. Buďte připraveni jí pomoci a případně dovézt na pohotovost. Nejhůře se rodí mrtvé plody, protože jsou pasivní a stojí kočku mnohem více sil (živé mládě se aktivně podílí na porodu a matce pomáhá). Dále se po porodu musíte ujistit, že již v děloze není žádné další kotě nebo placenta, to by vedlo k závažným komplikacím a smrti kočky. Pokud všechno proběhne dobře, koťátka jsou na světě a kočka v pořádku, stále ještě nemáte vyhráno. Může se stát, že některé kotě má potíže s kojením nebo matka nemá dostatek mléka. Potom je na chovateli, aby kotě ručně dokrmoval, což je třeba dělat každých pár hodin a vstávat několikrát během noci. Následuje masáž bříška, aby se kotět přimělo k vylučování. Ceá tato procedura vč. přípravy mléka zabere asi půl hodiny.
Malá koťátka jsou enormně citlivá na jakékoli patogeny či komplikace. Uvádí se, že v období od porodu do 2. měsíce uhyne dalších +-8% koťat a mnohdy se ani nepodaří zjistit příčinu. Celkově se tak dostáváme na úmrtnost koťat kolem 20%, což opravdu není příznivé, a to se bavíme o perfektně opečovaném a správně vedeném chovu. V ostatních případech (bezprizorní nebo samostatně rodící, příliš mladé či staré apod.) je samozřejmě úmrtnost daleko, daleko vyšší a ani smrt matek není výjimkou.
Mějte proto prosím pro chovatele pochopení, pokud něco nevyjde. Jistě dělal, co se dalo a nikoho to nemrzí víc.

Bezpečnost v autě
Už delší dobu se zabývám otázkou, jak ochránit kočku při autonehodě a bohužel zjišťuji, že toho moc udělat nelze. V nabídce je spousta produktů od pásů přes "sedačky" až po přepravky. Bohužel většina crash testů probíhá do 50km/h a i tak jsou záběry mnohdy děsivé. Pokud dojde k nárazu ve střední a vyšší rychlosti, zvíře to s největší pravděpodobností nepřežije. Nejlepší varianta z hlediska ochrany lidí je umístit psa do dobře zafixované kvalitní bezpečnostní přepravky do kufru. Spolujezdce totiž chrání hlavně konstrukce zadních sedaček!

V zahraničí byly několikrát testovány různé výrobky, např. několik "tašek" na zadním(!) sedadle, ale opět v malých rychlostech. Co se týče klasických přepravek, není vhodné je umisťovat na zadní sedalo, pokud na přední sedačce cestuje člověk. Nejlepších výsledků dosáhla bezpečnostní přepravka Gunner G1 a český výrobek Cestováček. Otázkou je, jestli by i přesto pes přežil náraz (i zpětný) do stěny přepravky či sedačky, ke kterému ve středních až vyšších rychlostech zákonitě musí dojít. 

Zcela nevhodné je vozit kočku volně, na klíně, uvazovat ji za obojek, vozit ji na předním sedadle, používání nekvalitních bezpečnostních výrobků etc. Mnohé země mají v tomto směru i legislativní pravidla s vysokými pokutami při jejich nedodržení. Je na místě udělat maximum pro bezpečnou jízdu.
- omezte kočku v pohybu po autě
- ochraňte lidskou posádku
- jezděte s největší opatrností
- psa kočku v kvalitní a dobře zafixované přepravce v kufru (pokud je kufr plný, umístíme jej za pravé přední sedadlo, které necháme prázdné)

Odkaz na splněné crash testy od Center for Pet Safety

 • Správce stránky 185.14.*.*
  13 1

  Máte nějakou připomínku nebo zpětnou vazbu k daným textům?
  Je nějaké téma, které Vám tu chybí nebo je málo rozpracované?

  Dejte mi prosím tip, určitě se tomu budu věnovat :)